Latest member upgrades Sept 2018

Associate (AIEMA)

Abigail Baker, SMC Pneumatics (UK) 

Adam Reed, Warburtons 

Afra Binkhadim, Ministry of Education

Aisha AlKaabi, Ministry of Education 

Aisha Alshehhi, Ministry of Education 

Alan Caddies, Booth Welsh 

Alexandros Tsirtsikos Alya Al-Shehhi, Ministry of Education

Andrew Clarke, Robertson Facilities Management 

Andrew Kellet, Adk Safety Essentials

Annette Koch

Antony Smith, Marshall Aerospace and Defence Group 

Anugya Punetha

Arthur Nyathi, Self-employed

Ashley Kevan, Vascutek 

Asma Al-Qadi, Ministry of Education 

Asmaa Ahmed Hassan Habiba, Ministry of Education 

Ayman Abu Gharbieh, Ministry of Education

Badria Al Marashda, Ministry of Education 

Ben Waller, AWE 

Bonnie Morgan, Warwick Chemicals 

Bradley Taylor

Brian Gray, Princes 

Cecily Church

Charles Pegg, Salix Finance

Cheryl Hardacre, Taylor Made Joinery Interiors 

Christine Almeida

Christopher Allan, Jacobs

Craig Summerhill, Siemens Rail Automation 

Daniel Jane, V S Rail Limited

 

Practitioner (PIEMA)

Amy Collier, CES   

Charlotte Bonner, National Union of Students 

Christopher Hodgson, Capgemini UK
Christopher Lee, Horiba UK 

Conor Wells, LUC 

Craig Cole

Ellen Barrow, Frazer Nash Consultancy
Gregor Black, RHI Refractories UK 

Kara Brussen, Arup 

Lara Young, Costain   

Laura Cristea, National Union of Students 

Mark Saunders, North Devon District Council 

Matthew Wainwright, AECOM Infrastructure & Environment UK
Michael Parker, Defence Infrastructure Organisation 

Michelle Farrell, National Union of Students 

Oliver Lockwood, ESP 

Paul Baccarini 

Rachel Agar, Nissan Motor Manufacturing (UK)   

Rachel Soper, National Union of Students
Robert Gould, RSK Environmental 

Robert Warren, British Oxygen 

Tamsin Stevens, AECOM 

Tiffany Lewins, Kingfisher Ecology  

 

Full Membership with Chartered Environmentalist (MIEMA CEnv)

Adele Wiseman, SWECO UK 

Alexander Johansen, Pendragon (Design & Build) 

Alison Walker, HS2 – High Speed Two 
Andrew Smith, Arcadis 

Daniel Boyd, Jacobs UK 

David Amienyo, Siemens Harriet Waters 

Holly Edwards, Magnox 

James Bird, Environment Agency 

Jamie Williams, Crossrail 

Jane McMillan, SP Energy Networks 

Joanne Robinson, WSP Parsons Brinkerhoff 

John Haddow, PHS 

Jo Wall, TACP (UK) 

Kathryn Barber, Prudential 

Lee Kania, Magnesium Elektron 

Luke Aminu, Mott MacDonald  

Mark Seaman, Waveney District Council 

Matthew Blaikie, Auckland Council 
Rebecca Swanwick, Atkins 

Ryan Surrage, EDF Energy 

Saima Baig, Freelance environmental
Stephen Woolf, Coal Authority (The) 
Stuart Flint, 3 Planets 

Tim Wroblewski, TACP (UK) 

Toby Andrews, Hilson Moran Partnership  

Zeta Watkins, Hodkinson 

 

Fellow (FIEMA)

Andrew Marlow, onePlanet Solutions 

Joanne Holden, Peel Land and Property 

Barbara A Carroll, ENFUSION  

Brian Marshall, Reconomy (UK) 

Daniel Kenning, Splendid Engineering

Darren White, Tideway  

Helen Manns, University of Northumbria

Helen Woolston, Transport for London (TFL) 

James Dixon, Newcastle Upon Tyne Hospitals NHS Foundation Trust  

Jo Murphy, Environment Agency (NEAS) 
Karl Fuller, Environment Agency (NEAS)
Mark Dempsey, Hewlett Packard 

Michael Seymour, Shell Upstream International, Australia  

Nicholas Murry, Bath Spa University

Back to listing